• Ziemia Międzyrzecka

  • Międzyrzecz

  • Historia

  • Zabytki

  • Zamek w Międzyrzeczu

  • Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

  • Międzyrzecki Rejon Umocniony

  • Turystyka militarna

  • Inscenizacje

  • Atrakcje turystyczne

  • Jeziora

  • Lasy

  • Wypoczynek

  • Imprezy sportowe

  • Występy i pokazy

  • Uroczystości patriotyczne

  • Rocznice

  • Informacje

  • Wywiady

  • Reportaże i relacje filmowe

  • Prezentacje

startuj z nami startuj z nami dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych
Dzisiaj  jest
 
HOT NEWS
Osób online: 
  
Pogoda - więcej »

NEWS: 2017/031/      

Aktualizacja: 20 marca 2017 22:39

    Nowa strona 1 Tekst:  Kazimierz Czułup

  News-N
KIEDY REMONT BYŁEGO OGNISKA MUZYCZNEGO?
-

  W dniu 22 grudnia 2016 roku gmina Międzyrzecz podpisała umowę o dofinansowanie projektu realizowanego w trybie "Zaprojektuj i wybuduj", pt. "Termomodernizacja wraz z montażem OZE budynku Ogniska Muzycznego oraz Przedszkola nr 4 w Międzyrzeczu".

NEWS:
dn. 21.03.2017 r.

Międzyrzecz   Nowa strona 1 Foto:  archiwum Z.M.

ZIEMIA MIĘDZYRZECKA

L Udostępnij na Facebooku

Międzyrzecz

  Nowa strona 1 Foto:  archiwum Z.M.

  DZIAŁANIA ROZPOCZĘTO W UBIEGŁYM ROKU
 
Zarząd województwa listę rankingową dotyczącą dofinansowania projektów związanych z termomodernizacją przyjął 24 listopada 2016 roku.

 Jak pamiętamy ocenę formalną  pozytywnie wtedy przeszło  37 wniosków o dofinansowanie. Łączna wnioskowana kwota dofinansowania pozytywnie ocenionych projektów wynosiła 90 mln zł, natomiast ich łączna całkowita wartość to ponad 114 mln zł.
W ramach procedury zarząd województwa pozytywnie rozpatrzył dwa wnioski opracowane przez gminę Międzyrzecz:
 
  pierwszy o numerze RPLB.03.02.01-08-0037/16 pozwoli na przeprowadzenie termomodernizacji wraz z montażem OZE budynku Ogniska Muzycznego oraz Przedszkola nr 4 w Międzyrzeczu. Wartość dofinansowania w ramach drugiego wniosku, to kwota 1 226 646,05 PLN, a całkowita wartość projektu, to 1 482 473,00 PLN.
 
drugi o numerze RPLB.03.02.01-08-0032/16 umożliwi Gminie Międzyrzecz przeprowadzić prace modernizacyjne w ramach projektu termomodernizacji wraz z montażem OZE Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu na kwotę 1 530 731,00. Wartość tej inwestycji została oszacowana na kwotę 1 834 860,00 PLN.

Pozyskane środki pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie2020.
 
 
Ogólnie ujmując celem projektu jest poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Międzyrzecz poprzez obniżenie emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynku publicznym. Chodzi tu o podniesienie efektywności energetycznej budynku dawnego Ogniska Muzycznego przy ul. Świerczewskiego 21 oraz budynku Przedszkola nr 4 przy ul. Zachodniej 8 w Międzyrzeczu.
 Uzyskane dofinansowanie, ujmując w dużym skrócie umożliwi przeprowadzenie remontu budynku, na który czekają między innymi słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także międzyrzeccy harcerze, którzy nie mają swojej harcówki z prawdziwego zdarzenia.

 W ramach planowanego remontu budynku Ogniska Muzycznego zakłada się wykonanie ocieplenia:
 - stropodachu niewentylowanego;
 - stropu pod poddaszem nieogrzewanym;
 - dachu przyległego do strefy ogrzewanej;
 - podłogi na gruncie;
 - ścian zewnętrznych.
 Podczas remontu dokonana zostanie wymiana okien i drzwi wejściowych. Zmodernizowane zostanie centralne ogrzewanie i instalacja ciepłej wody użytkowej. Zamontowane zostaną pompy ciepła i system fotowoltaiczny wraz z automatyką pogodową i monitoringiem zużycia mediów.
 Zamontowanie bezkanałowej centrali wentylacyjnej pozwoli na częściowy odzysk ciepła.
 Przeprowadzona zostanie adaptacja pokrycia dachowego, co umożliwi montaż instalacji fotowoltaicznej. Wszystkie punkty świetlne z tradycyjnych zostaną wymienione na oświetlenie  typu LED.

 To były plany. Aktualnie Urząd Miejski przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wykonanie prac remontowo-modernizacyjnych. Zgodnie z zapewnieniami ma to nastąpić jeszcze w marcu br.

 Budynek od ponad siedmiu lat straszy swym wyglądem i praktycznie został wyłączony z użytkowania. Natomiast mieszkańcy miasta zachodzą w głowę, co było powodem tak długiej zwłoki jeśli chodzi przeprowadzenie remontu. Dlaczego samorząd pozwalał na to, żeby budynek niszczał i był sukcesywnie dewastowany przez, nazwijmy to delikatnie zbieraczy różności. Dzisiaj budynek to obiekt mocno zdekapitalizowany i wymaga poważnego remontu. Większość na szczęście widzi tylko fasadę budynku od strony ulicy. Może dobrze, że nie widać tego co jest w środku, bo wielu podniosłoby się ciśnienie, bo przecież to społeczny majątek.
 Ciekawe, że podobnie jak z budynkiem Domu Kultury, tak i tu nie poznaliśmy osoby odpowiedzialnej za spowodowanie pożaru i szkody w mieniu, jakby nie było naszego wspólnego majątku. Stwierdzenie, że pożar w obiekcie powstał od instalacji elektrycznej tak naprawdę niczego do końca nie wyjaśnia.
 Cóż wychodzi na to, że jesteśmy jednak bogatym społeczeństwem, a kwestia odpowiedzialności, to coś czego można w naszej gminie szukać z przysłowiową świecą.

  Nie jest jeszcze znany termin rozpoczęcia prac i zakończenia remontu. Wiele osób czeka z niecierpliwością na ten budynek. Jak wiemy słuchacze międzyrzeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku aktualnie korzystają z małego piwnicznego pomieszczenia w budynku MOK, a międzyrzeccy Harcerze w zasadzie nie mają swojego miejsca, bo o tych pomieszczeniach, z których aktualnie korzystają nie warto nawet wspominać, bo to po prostu trochę wstyd.

 Niedawno uzyskaliśmy informację, że powstały plany urządzenia Harcówki w pomieszczeniach Hali Widowiskowo-Sportowej, tam gdzie do niedawna swoją działalność prowadziła Agencja Usługowa „DUET” s.c. Czy to dobry pomysł ? Sami Państwo osądźcie.
 Moim zdaniem jest to zwykła pozoracja, która ma przykryć fakt, że wspomniane pomieszczenia od lipca ubiegłego roku nie zarabiają, bo nie został tam wprowadzony żadny podmiot gospodarczy, przez co do kasy miejskiej nie wpływa co miesiąc ok. 7 000,00 zł z tytułu czynszu. Na chwilę obecną nadal nie ma żadnej perspektywy by ten stan uległ zmianie, a więc nadal będziemy mieli do czynienia ze stratami. Niestety w tej kwestii dyrektor MOSiW, pan Grzegorz Rydzanicz jak dotąd nie zdecydował się na rozmowę przed kamerą po to, żeby wszystkim mieszkańcom wyjaśnić zaistniała sprawę. O podstawach swojej decyzji głos zabrał jedynie pan Jacek Bełz właściciel Agencji Usługowej "DUET." [ więcej» ]

 Gdzie w końcu trafią Harcerze do końca nie wiadomo. Wspomniany wyżej pomysł raczej nie należy do trafnych, bo obiekt jest po prostu przeznaczony do innych celów i oferowana w nim powinna być oferta, której oczekują mieszkańcy miasta, tak jak dotąd było.
 Skoro tyle lat czekano z rozwiązaniem tej sprawy, to może warto poczekać jeszcze trochę i urządzić międzyrzecką Harcówkę z prawdziwego zdarzenia w obiekcie, który doskonale umożliwia prowadzenie tego typu działalności.

 Kończąc mogę tylko wyrazić swoje ubolewanie, że osoby publiczne w naszej gminie tak uporczywie unikają publicznych wypowiedzi. Uważam, że wszystkim nam się należy właściwa  i rzetelna informacja, a taką można uzyskać u samego źródła. Niestety w Międzyrzeczu źródełka jakoś powoli powysychały :-), być może jest to kwestia zwykłej cywilnej odwagi.
 Wszystkie te powyższe dywagacje nie zmieniają faktu, że udzielanie informacji, to nie łaska, a obowiązek, bo przecież de facto mówimy tu o działalności samorządowej i publicznych pieniądzach, a więc chyba nie wypada tu cokolwiek ukrywać.

  Nowa strona 1 Tekst:  Kazimierz Czułup

L

L Udostępnij na Facebooku
 

ARTYKUŁY  ARCHIWALNE

DEKOMUNIZACJA W MIĘDZYRZECZU

TU ZASZŁA ZMIANA

Obchody Gminnego Dnia Seniora

LATARNIE NA PIASTOWSKIEJ

Budynek Ogniska Muzycznego – przykład braku gospodarskiego myślenia

MILIONY DLA POWIATU I GMINY NA TERMOMODERNIZACJE

Agencja Usługowa „DUET” s.c. w Międzyrzeczu

Wywiad ze Zdzisławem Musialem

 

 
ZOBACZ TAKŻE:

 

Filmy Portalu Ziemia Międzyrzecka -  klik »

do góry

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku

REKLAMA

 

OGŁOSZENIA EXPRESS

Ogłoszenia widoczne na głównej stronie

Tu możesz zamieścić swoje ogłoszenie... INFO »

Tagi:    Międzyrzecz   Historia    Opis miejscowości    Kalendarium    Ogłoszenia     Forum    Księgarnia BESTSELLER    Foto-Galeria    Redakcja Portalu    Archiwum - News

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody portalu Ziemia Międzyrzecka. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Portalu Ziemia Międzyrzecka. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jesteśmy na Facebooku

Copyright © 1999 - 2014 by  A.R.U. Informix
Dla przeglądarki: 1680 x 1050  IE, Chrome, Firefox