• Ziemia Międzyrzecka

 • Międzyrzecz

 • Historia

 • Zabytki

 • Zamek w Międzyrzeczu

 • Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

 • Międzyrzecki Rejon Umocniony

 • Turystyka militarna

 • Inscenizacje

 • Atrakcje turystyczne

 • Jeziora

 • Lasy

 • Wypoczynek

 • Imprezy sportowe

 • Występy i pokazy

 • Uroczystości patriotyczne

 • Rocznice

 • Informacje

 • Wywiady

 • Reportaże i relacje filmowe

 • Prezentacje

startuj z nami startuj z nami dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych
Dzisiaj  jest
 
HOT NEWS
Osób online: 
  
Pogoda - więcej »

NEWS: 2017/089/      

Aktualizacja: 08 sierpnia 2017 23:07

    Tekst:  Kazimierz Czułup

  News-N
NOWE NAZWY ULIC W MIĘDZYRZECZU
- relacja

  Proces zmiany nazw międzyrzeckich ulic w związku z przyjętą 1 kwietnia 2016 roku przez Sejm ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej wkroczył w ostatni etap. Pojawiły się nowe tablice na ulicach.

NEWS:
dn. 08.08.2017 r.

Międzyrzecz   Foto:  Kazimierz Czułup

ZIEMIA MIĘDZYRZECKA

L Udostępnij na Facebooku

  Zgodnie z uchwałą nr XXXVI/358/17 Rady Miejskiej generałowie Karol Świerczewski i Aleksander Waszkiewicz przestali być patronami międzyrzeckich ulic.

  23. edycja Przystanku Woodstock - 2017 23. edycja Przystanku Woodstock - 2017 Jak pamiętamy konieczność zmiany nazw czterech ulic w naszym mieście dopatrzył się powołany w ubiegłym roku zarządzeniem burmistrza Nr Z-23/2016 zespół do spraw wypracowania propozycji nowych nazw ulic w Międzyrzeczu.  
 Ustalono, że należy zmienić nazwy ulic: Waszkiewicza, Świerczewskiego, Zawadzkiego i Nowotki. Zaproponowano także zmianę nazwy osiedla 40-lecia.    Zespół w trakcie ubiegłorocznego posiedzenia rozpatrywał kilka propozycji różnych nazw, łącznie z wariantem podziału ulic na kilka fragmentów.
 Powołany zespół w skład którego wchodzili mieszkańcy gminy, reprezentujący różne środowiska zawodowe i społeczne, podczas wypracowywania ostatecznej propozycji kierował się dużą ostrożnością w typowaniu nazw.  Generalnie przyjęto zasadę, aby nazwy nawiązywały do historii miasta i miały charakter raczej topograficzny, co nada im swoistą neutralność w kontekście obecnych i przyszłych uwarunkowań politycznych.

 W ramach konsultacji społecznych Urząd Miejski przygotował dla mieszkańców SONDĘ, w której każdy mógł dokonać swojego wyboru i oddać głos na wybraną nazwę.

 W efekcie podjętych działań Rada Miejska zmieniła nazwy czterech ulic:
 - ul. Karola Świerczewskiego zmieniona została na Mieszka I
 - ul. Aleksandra Waszkiewicza zmieniona została na Kazimierza Wielkiego
 - ul. Marcelego Nowotki zmieniona została na Stefana Cyraniaka
 - ul. Aleksandra Zawadzkiego zmieniona została na Tadeusza Zawadzkiego

23. edycja Przystanku Woodstock - 2017 23. edycja Przystanku Woodstock - 2017  Bardzo możliwe, że to nie koniec działań dekomunizacyjnych w Międzyrzeczu, bo oprócz wyżej wymienionych ulic, radni podobno będą musieli zmienić również nazwę ulicy 30 Stycznia, bo nawiązuje do daty wkroczenia wojsk radzieckich do naszego miasta i oswobodzenia go spod okupacji niemieckiej.

 Jak już wielokrotnie zapewniano zmiana nazwy dokonywana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasowe nazwy ulic. Nie mniej w praktyce jednak zmiana nazw przysporzy wiele problemów, szczególnie w przypadku podmiotów gospodarczych, gdzie trzeba będzie dokonać wymiany szyldów, banerów i różnego rodzaju reklam zawierających dotychczasowe nazwy ulic. Tu nikt właścicielom firm kosztów nie zwróci.

23. edycja Przystanku Woodstock - 2017 23. edycja Przystanku Woodstock - 2017  Aktualnie w mieście realizowana jest sukcesywnie wymiana strych tablic na te z nowymi nazwami ulic. Zapewne jeszcze przez jakiś czas na ulicach spotkamy stare i nowe nazwy ulic. Miejmy nadzieję, że wymiana tablic dokonana zostanie szybko, bo podwójne nazwy mogą wprowadzać w błąd, szczególnie przejezdnych i turystów, którzy nie znają naszego miasta.

  Tekst:  Kazimierz Czułup

L

L Udostępnij na Facebooku
 

ARTYKUŁY  ARCHIWALNE

ZMIANA NAZW ULIC W
     MIĘDZYRZECZU
   - konsultacje społeczne

DEKOMUNIZACJA W
     MIĘDZYRZECZU

KOLEJNY   OBIEKT
    GENERUJE STRATY

BIEDRONKI NA PIASTOWSKIEJ NIE BĘDZIE

MAJÓWKA NA GŁĘBOKIM

Budynek Ogniska Muzycznego

 

ZOBACZ TAKŻE:

 

Filmy Portalu Ziemia Międzyrzecka -  klik »

do góry

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku

REKLAMA

 

OGŁOSZENIA EXPRESS

Ogłoszenia widoczne na głównej stronie

Tu możesz zamieścić swoje ogłoszenie... INFO »

Tagi:    Międzyrzecz   Historia    Opis miejscowości    Kalendarium    Ogłoszenia     Forum    Księgarnia BESTSELLER    Foto-Galeria    Redakcja Portalu    Archiwum - News

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody portalu Ziemia Międzyrzecka. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Portalu Ziemia Międzyrzecka. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jesteśmy na Facebooku

Copyright © 1999 - 2014 by  A.R.U. Informix
Dla przeglądarki: 1680 x 1050  IE, Chrome, Firefox